21 marca Stop Chińskiej Okupacji

O naszej akcji było słychać w Trójce, relacja w Gazeta.pl: Jak pożegnań zimę? Można utopić "czołgomarzannę"
21 MARCA: CZAS NA ODWILŻ - STOP CHIŃSKIEJ OKUPACJI
TOPIENIE CHIŃSKIEGO CZOŁGU W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W pierwszy dzień wiosny aktywiści z organizacji Students for a Free Tibet Poland (SFT Poland), nawiązując do polskiej tradycji topienia Marzany planują pożegnać zimę, zamierzają symbolicznie utopić wykonany specjalnie na tą okazję chiński czołg – symbol okupacji . Akcja rozpocznie się w czwartek o godz. 14.00 pod Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, skąd uczestnicy przejdą nad Wisłę.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie chiński smok oraz transparenty wskazujące na nowego prezydenta Chin, Xi Jinpinga - odpowiedzialnego obecnie za sytuację w Tybecie. W czasie ostatnich czterech lat w proteście przeciwko chińskiej polityce aktu samospalenia dokonało tam 109 osób.

„Nasza akcja odbywa się także w Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem – to dobra data aby przypomnieć o okupacji Tybetu i polityce Chin względem Tybetańczyków, która przypomina apartheid” - mówi Piotr Cykowski, współprzewodniczący SFT Poland

„Między innymi w ten sposób chcemy zachęcić Polaków do wspierania Tybetańczyków, których prawa od ponad 50 lat są łamane na olbrzymią skalę” - powiedziała Agnieszka Wolska, aktywistka SFT Poland.

W zeszłym tygodniu chiński parlament zatwierdził nowego prezydenta Chin Xi Jinpinga i piątą generację chińskich przywódców. Prezydent Xi chce wywrzeć wrażenie polityka otwartego i nowoczesnego. Chiny pod jego przywództwem pozostają jednak państwem autorytarnym, które stosuje przemoc i represje aby utrzymać całkowitą kontrolę nad Tybetem.

Odpowiedzią Tybetańczyków na brutalną okupację tłumiącą wszelkie przejawy wolności w ich kraju są kolejne samospalenia. Od momentu wyboru Xi Jinpinga na przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin w listopadzie ubiegłego roku w proteście podpaliło się 46 Tybetańczyków.

Aby rozwiązać kryzys w Tybecie, organizacje praw człowieka oraz tybetańscy aktywiści postulują o utworzenie międzyrządowej platformy działań na rzecz Tybetu. Takie rozwiązanie, uwzględniające udział m.in. Polski zasugerował Departament Stanu USA. Polska powinna odejść od nieskutecznego dwustronnego „dialogu” o prawach człowieka z Chinami i podjąć poważną współpracę w celu wywarcia wspólnego nacisku na chińskie władze. W tym celu rządy państw powinny połączyć swoje siły, aby stworzyć skuteczne forum dla Tybetu. Konieczne wydaje się także wysłanie dyplomatów i zagranicznych dziennikarzy do dotkniętych kryzysem obszarów, aby na miejscu byli w stanie ocenić przyczyny dokonywanych samospaleń.