Oświadczenie SFT: międzynarodowe działania w sprawie Drupczena Tseringa


Jesteśmy głęboko zasmuceni dowiadując się o potajemnie przeprowadzonej przez nepalskie władze kremacji ciała Drupczena Tseringa, bez umożliwienia odprawienia właściwych rytuałów buddyjskich. Pomimo dyplomatycznych i międzynarodowych nacisków na Nepal w celu wydania ciała Tybetańczykom, w celu odprawienia właściwych obrzędów, władze Nepalu ulegające daleko sięgającym naciskom i opresji Chin, pozbyły się ciała dokonując dwa dni temu kremacji w Pashupatinath.

To wydarzenie pokazuje jak daleko sięgają wpływy Chin w Nepalu i jak niepewna jest sytuacja tybetańskich uchodźców, nawet po ucieczce z okupowanego przez Chiny Tybetu. Sytuacja ta wskazuje na większą potrzebę monitorowania chińskich represyjnych działań w Nepalu i ochronę praw znajdujących się tam uchodźców tybetańskich.

W środę, 3 kwietnia, 49-ty dzień po śmierci Drupchena Tseringa planujemy międzynarodowy dzień pamięci o Drupczenie Tseringu. Według wierzeń tybetańskich buddystów, świadomość zmarłej osoby wchodzi w nowe życie właśnie w 49 dniu po śmierci. Prosimy wszystkich Tybetańczyków i działaczy o udział w tym międzynarodowym dniu działania w najbliższą środę (Lhakar), poprzez modlitwę, akcje publiczne przed chińskimi ambasadami/konsulatami oraz wizyty i kontakt z najbliższymi ambasadami Nepalu w celu wyrażenia zaniepokojenia tym wydarzeniem.

Dziękujemy także wszystkim członkom, Tybetańczykom i aktywistom za podjęcie wszelkich działań w celu wywarcia nacisku na rząd Nepalu. Pomimo niezadowalającej nas odpowiedzi ze strony nepalskich władz, to wydarzenie pomogło nam mocniej nagłośnić na świecie kryzys w Tybecie i falę samospaleń. Do dziś, od 2009 r. co najmniej 111 Tybetańczyków w Tybecie podpaliło się w proteście przeciwko chińskim władzom.

* * *
Ze względu na brak ambasady Nepalu w Polsce a także ograniczone na razie możliwości naszych działań proponujemy w Polsce upamiętnienie Drupczena Tseringa i nagłośnienie tej sprawy poprzez umieszczenie w środę 4 kwietnia jego zdjęcia oraz informacji o jego losie na Waszych stronach, blogach, profilach internetowych.  Zobacz więcej, dołącz do wydarzenia na FB: www.facebook.com/events/1707985699342375

Zobacz także: Gorejący krzew w Katmandu