Zostało 5 dni. Działaj!

13 lutego, w Dzień Niepodległości Tybetu, 25-letni Drupczen Tsering podpalił się w Katmandu, stolicy Nepalu w proteście przeciwko chińskim rządom w Tybecie. Jego ciało zostało natychmiast zabrane przez nepalską policję. Właśnie mija miesiąc od jego śmierci.

Władze Nepalu zachowują się skandalicznie, ignorując kolejne prośby o zwrócenie ciała miejscowej społeczności tybetańskiej w Nepalu, w celu dokonania właściwych obrzędów pogrzebowych; buddyści uznają rytuały związane z ciałem zmarłej osoby za święte i nienaruszalne prawo.

Chińskie długie ramię represji sięga głęboko w struktury nepalskiego rządu, i jest oczywiste, że Pekin naciska na Katmandu, aby ciało Drupczena zostało zniszczone potajemnie.

Ale Nepal to nie są Chiny. To wolne i demokratyczne państwo, które nie powinno podporządkowywać własnych wewnętrznych spraw dyktatowi Chin. Nepal powinien przestrzegać wolności religii mniejszości buddyjskiej oraz podstawowych praw tybetańskich uchodźców. Jednak bez międzynarodowej presji, władze nepalskie mogą ulec naciskom Chin i podjąć decyzję w ciągu najbliższych dni.

Działaj!
1) Napisz maila stanowczego acz grzecznego maila w j. angielskim (po angielsku: Drupczen Tsering), do Ministra Spraw Wewnętrznych Nepalu (Home Minister): gunaso@moha.gov.np oraz Ministra Spraw Zagranicznych (Foreign Minister): fmo@mofa.gov.np, fso@mofa.gov.np, un@mofa.gov.np

2) Najbliższa Polski Ambasada Nepalu znajduje się w Niemczech, możecie pisać także tam: eberlin@t-online.de

W przypadku jakiejkolwiek odpowiedzi, przekażcie ją nam!

Władze Nepalu powiedziały, że ciało Drupczena może zostać wydane jedynie bezpośrednim członkom jego rodziny, która cała mieszka w Tybecie i z oczywistych względów nie może wyjechać do Nepalu, lub „dyplomatom”. Sprzyjający sprawie dyplomaci ostrzegają, że może to oznaczać wydanie jego ciała chińskim władzom.

Przez ostatnie dwa tygodnie, członkowie SFT naciskają na konsulaty Nepalu w USA, Kanadzie, Indiach i innych krajach. Zebrano setki podpisów pod petycjami, wielu wspierających sprawę Nepalczyków wezwało swój rząd do przestrzegania praw uchodźców z Tybetu.

Władze Nepalu znalazły się pod presją, ale musimy działać aby naciski przyniosły rezultat.

Prosimy, poświęć dziś chwilę na napisanie maila i wezwanie władz Nepalu do okazania ludzkiego gestu i przestrzegania praw człowieka.

Dołącz do SFT!