G8: Wspólnie na rzecz Tybetu

Londyn,17 czerwca 2013

Wspólnie na rzecz Tybetu: tybetańscy aktywiście apelują do przywódców G8 aby podjęli działania podczas szczytu w Irlandii Północnej.
Nowy raport ujawnia puste groźby Chin oraz wzywa do wielostronnego podejścia w sprawie Tybetu


Tybetańscy aktywiści przekazali dziś do Downing Street krótki raport zatytułowany „Nowe podejście: Wspólnie na rzecz Tybetu” [1], wraz z petycją podpisaną przez ponad 10 tysięcy osób, apelujących do liderów państw należących do grupy G8, aby podczas szczytu w Irlandii Północnej, nadali kierunek nowej dyplomatycznej inicjatywie na rzecz Tybetu. Wraz z rosnącym oporem Tybetańczyków wobec chińskich rządów, który przejawia się w protestach, oporze poprzez kulturę oraz drastycznych aktach samospaleń, coraz pilniejsza staje się potrzeba wspólnej reakcji rządów. Niemal 120 Tybetańczyków [2] podpaliło się w Tybecie, ostatni taki przypadek, niezidentyfikowanej dotychczas buddyjskiej mniszki, miał miejsce 11 czerwca 2013 r. we wschodnim Tybecie.

Nowy raport przygotowany przez International Tibet Network wraz z organizacjami należącymi do sieci [3], jasno ilustruje całkowite niepowodzenie obecnej polityki wobec chińskiej okupacji Tybety, polegającej na podejściu bilateralnym. Raport stawia pytanie, dlaczego rządy uginają się pod presją chińskich rażących praktyk zastraszano, za każdym razem gdy rządy lub przywódcy decydują się na spotkanie z duchowym przywódcą Tybetu, Dalajlamą. Kwestionuje także powszechny pogląd na to, że konfrontowanie Chin w sprawie Tybetu prowadzi do uciążliwych sankcji gospodarczych i dyplomatycznych oraz stawia tezę, że większość represyjnych reakcji Chin ma charakter pokazowy niż realne oddziaływanie w dłuższej perspektywie.

„Przez wiele lat apelowaliśmy do rządów o jedność w sprawie Tybetu i wspólne stawienie czoła groźbom ze strony Chin,” powiedziała Lhadon Tethong z Tibet Action Institute. „Wraz z dalszym nasileniem represji w Tybecie, Tybetańczycy pilnie potrzebują reakcji dyplomatycznej ze strony przywódców G8 w postaci stworzenia międzynarodowej inicjatywy która wyrazi wobec Chin uzasadnione międzynarodowe obawy związane z sytuacją w Tybecie.”

Raport wskazuje, że rządy, które naraziły się Chinom w sprawie Tybetu, jeśli nie zwiększyły, to utrzymały poziom swojego eksportu do Chin [4]. Aktywiści tybetańscy twierdzą, że bilateralne spotkania na wysokim szczeblu przynoszą znikomą część szeroko ogłaszanych w mediach kontraktów, oraz że prewencyjne ustępstwa wobec Chin, w dłuższej perspektywie rzadko przynoszą oczekiwane rezultaty.

„Chiny potrzebują świata tak samo jak świat potrzebuje Chin” mówi Tsering Jigme z International Tibet Network. „Pomimo – a może właśnie z powodu – globalnej sytuacji gospodarczej, przywódcy G8 powinno pokazać Chinom, że zastraszanie jej członków oraz innych państw, szczególnie mniej wpływowych, nie będzie akceptowane.”

Wcześniej w tym roku szeroko nagłośniona została sprawa dyplomatycznego napięcia wywołanego stanowiskiem Chin domagających się przeprosin ze strony Davida Camerona za spotkanie z Dalajlamą, do którego doszło rok wcześniej w Londynie, pomimo protestów Chin. Ku złości Chin i satysfakcji działaczy na rzecz Tybetu, Cameron się nie ugiął a fala wypowiedzi dziennikarzy i naukowców wyraziła poparcie dla wspólnego stanowiska w sprawach takich jak Tybet [5].

„David Cameron sam ostatnio stał się celem kampanii zastraszania ze strony Chin, więc wie najlepiej jak ważna jest obrona fundamentalnych wartości i zasad demokratycznych” powiedziała Philippa Carrica z Tibet Society. „Jako gospodarza szczytu G8, wzywamy Premiera aby wyraził zapewnienie swojego rządu w sprawie zaangażowania w znalezienie rozwiązania dla Tybetu i zainicjował zdecydowaną odpowiedź, która będzie mogła przynieść prawdziwy postęp w sprawie trwającej 60 lat okupacji Tybetu, zabezpieczając jednocześnie dyplomatyczne relacje członków G8 z Chinami."

Uwagi:
[1] Raport dostępny jest na stronie: http://issuu.com/internationaltibetnetwork/docs/g8_newglobalapproach_final_hi-res
[2] Więcej informacji na temat przypadków samospaleń w Tybecie:
http://standupfortibet.org/learn-more/
[3] The International Tibet Network jest międzynarodową koalicją ponad 180 organizacji działających na rzecz Tybetu, więcej: http://www.tibetnetwork.org
[4] Dla przykładu, w 2012 r., według China Daily, eksport Wielkiej Brytanii do Chin wzrósł o 7,5%, pomimo spotkania Dalajlamy z Davidem Cameronem w maju tego roku. Norwegia, państwo spoza G8, które naraziło się Chinom przyznaniem Pokojowej Nagrody Nobla chińskiemu dysydentowi, wspierającemu Tybet, Liu Xiaobo, odnotowała 14% wzrost eksportu do Chin w 2011 r.
[5] Np. ‘Does upsetting China matter?’, Kerry Brown, CNN, 14 May 2013 http://globalpublicsquare.blogs.cnn.com/2013/05/14/does-upsetting-china-matter/, “The Tibetan Test”, Edward Lucas, European Voice, 16 May 2013 http://www.europeanvoice.com/article/imported/the-tibetan-test/77253.aspx