Tsering Woeser kandydatką do Nagrody Sacharowa 2013

Tsering Woeser (L) wraz z znanym chińskim artystą
i dysydentem Ai Weiwei podczas wręczenia nagrody
Iternational Women of Courage Award
w Ambasadzie USA w Pekinie
Tsering Woeser (czyt. Tsering Oser) jest jedną z nielicznych rzeczniczek Tybetu w Chińskiej Republice Ludowej, której głos jest słyszany na całym świecie. Jest poetką, blogerką, dysydencką pisarką i historyczną kultury mieszkająca w Pekinie. Jej wnikliwe teksty to jedno z niewielu dostępnych źródeł informacji na temat złożonych realiów tybetańskich.

Tsering Woeser wraz z mężem, Wang Lixiong'iem, uznanym chińskim pisarzem i akademikiem często poruszającym tematykę tybetańską, objęci byli aresztem domowym w związku z wypowiedziami udzielanymi dziennikarzom podczas masowych protestów w Tybecie w 2008 roku; represje nałożono na nich także w czerwcu tego roku aby uniemożliwić im kontakt z zagranicznymi dziennikarzami mającymi odwiedzić Tybet na początku lipca.

Woeser jest blisko związana z wieloma znanymi chińskimi dysydentami, jedną z niewielu tybetańskich autorek piszących po chińsku. Była jedną z pierwszych 303 sygnatariuszy Karty 08 autorstwa Liu Xiaobo, laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2010 r.

Tsering Woeser, choć nie może opuścić Chin, była wielokrotnie nagradzana, ostatnio Międzynarodową Nagrodą Odwagi Kobiet (2013) przyznaną przez Departament Stanu USA.

Blog Woeser pisany po chińsku: http://woeser.middle-way.net
tłumaczenia artykułów na j. angielski znajdują się na stronie: http://www.highpeakspureearth.com

Nagrodzenie tybetańskiej autorki i aktywistki Nagrodą Sacharowa w roku przypadającej raz na dekadę zmiany politycznej w Chinach, byłoby mocnym sygnałem wysłanym przez Parlament Europejski, potwierdzającym poparcie i szacunek dla praw praw człowieka. Byłaby to wyjątkowa nagroda, mając na uwadze przypadające w 2013 r. ćwierćwiecze Nagrody Sacharowa.


Przeczytaj więcej o Tsering Woeser na Wikipedii!

Wyraź swoje poparcie!
Napisz do wybranych przez Ciebie polskich eurodeputowanych prosząc o poparcie dla kandydatury Tsering Woeser do Nagrody Sacharowa. Listę polskich eurodeputowanych znajdziesz >>tutaj.

Wskazówki:
Zachęć europosłów do wyrażania poparcia dla Woeser – kontakt do Przewodnicząceo Tibet Intergroup, posła Tomasa Manna e-mail: thomas.mann@europarl.europa.eu)

Załącz krótką informację nt. Woeser i poparcia jej jako kandydatki do Nagrody Saharova, >>tutaj znajdziesz plik do pobrania [pdf].