12 miesięcy "nowych" rządów w Tybecie

Pod znakiem narastających represji, krwawego tłumienia protestów, uderzenia w Tybetańską kulturę miną pierwszy rok 5 generacji chińskich przywódców pod przewodnictwem Xi Jinpinga.

Zobacz podsumowanie pierwszego roku władzy oraz stanowisko międzynarodowego ruchu na rzecz Tybetu!

„Pierwszy rok pod rządami Xi Jinpinga miną pod znakiem przerażających i brutalnych ataków na pokojowo protestujących Tybetańczyków. W trzech osobnych incydentach chińskie wojsko śmiertelnie postrzeliło Tybetańczyków, wiele osób zostało rannych.  W demokratycznym systemie głowa państwa zostałaby pociągnięta do odpowiedzialności za takie zbrodnie, ale w Chinach Xi Jinping i jego ekipa umacnia swoją władzę, intensyfikuje brutalność bezpieki w tłumieniu protestów w Tybecie. Teraz do naszych rządów zależy pociągnięcie chińskiego przywództwa do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka.”
- Tenzin Dolkar, Dyrektorka Wykonawcza Students for a Free Tibet

„Sytuacja w Tybecie pod rządami Xi Jinping ulega pogorszeniu a nie poprawie. Podobnie jest w Chinach, skala naruszeń praw człowieka znacznie się zwiększyła odkąd od Xi doszedł do władzy . Represje Xi wobec dysydentów zwróciły uwagę światowych mediów i trafiły na nagłówki gazet, jego nieugięte podejście w dziedzinie praw człowieka i wolności obywatelskich jest krytykowane zarówno przez obserwatorów Chin i chińskich obrońców praw . Tybetańczycy nie powinni mieć złudzeń co doo intencji Xi Jinpinga i Komunistycznej Partii Chin w Tybecie, w którym Partia ogłosiła niedawno plan likwidacji wszelkich wyrazów sprzeciwu lub niezadowolenia wobec chińskiej kontroli. Musimy pamiętać, że niezadowolenie to nie musi mieć "politycznego" charakteru, a po prostu utrzymania tożsamości Tybetu - w tybetańskiej mowie, buddyjskich praktykach i poszanowaniu dla ziemi i środowiska – to także są działania postrzegane jako bezpośrednie wyzwania dla chińskich rządów. Nastał najwyższy czas dla Tybetańczyków i naszych sympatyków na całym świecie do wypracowania silniejszej reakcji międzynarodowych rządów. Chińskie działania w Tybecie powinny spotkać się z dyplomatyczną i polityczną odpowiedzią. Sankcji polityczne to jedyny język, jakiego mogą posłuchać chińscy przywódcy.”
- Lhadon Tethong, Dyrektorka Wykonawcza Tibet Action Institute
DZIAŁAJ: Dołącz do międzynarodowego ruchu na rzecz Tybetu!