Uwolnić Khenpo Kartse!

Khenpo Kartse w areszcie, 2013 r., fot. RFA
Ponad 10 miesięcy od momentu aresztowania, Karma Tsewang, znany także jako Khenpo Kartce, szanowany nauczyciel buddyzmu oraz lider lokalnej społeczności został osądzony i skazany na dwa i pół lata w więzieniu w Czamdo. Jego „przestępstwem” były działania na rzecz innych Tybetańczyków. Wciąż istnieją poważne obawy o stan zdrowia Khenpo i jego dostęp do leczenia w więzieniu.

DZIAŁAJ: podpisz międzynarodową petycję w sprawie uwolnienia Khenpo Kartse

Napisz do Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej domagając się jego natychmiastowego uwolnienia:

Naczelnik wydziału politycznego: Pan Yao dongye, I Sekretarz
political@chinaembassy.org.pl

立即释放尕玛才旺!
Uwolnić Karma Tsewanga teraz!

Wcześniejsze informacje (13.10.2014):

6 grudnia 2013 r. chińskie władze aresztowały Khenpo Kartse, wysokiego rangą i szanowanego nauczyciela buddyzmu, znanego z promowania jedności pomiędzy Tybetańczykami oraz praw do języka. Za udział w pokojowym proteście aresztowanych zostało także szesnastu innych mnichów.

Trzydziestoośmioletni Khenpo Karce (alias Karma Cełang) - popularny nauczyciel buddyjski i działacz społeczny - został zatrzymany 6 grudnia w Chengdu, stolicy prowincji Sichuan. Władze zarzucają mu „współudział" w niepokojach w klasztorze Karma w Czamdo (chiń. Changdu) w Tybetańskim Regionie Autonomicznym, skąd przysłano policyjną ekipę, która dokonała aresztowania.

Zły stan zdrowia Khenpo Kartse
Według ostatnich doniesień jego stan zdrowia od czasu aresztowania w grudniu 2013 r. bardzo się pogorszył. Tybetański duchowny cierpiał na problemy ze zdrowiem już przed uwięzieniem, ale brak regularnego leczenia znacznie wpłyną na jego stan. „Jego stan zdrowia jest bardzo zły”, informuje źródło Radia Wolna Azja. „Ma problemy z płucami i wątrobą. Kaszle krwią i ma bóle w pasie i plecach”.

Po pierwszym spotkaniu 26 lutego, jego obrońca Tang Tian Hao, wezwał chińskie władze do zezwolenia na regularne leczenie uwięzionego mnicha „jak to jest uwzględnione w prawie”. Domaga się także zezwolenia na dostęp do prysznica oraz przeniesienie do miejsca z dostępem do światła.

Masowe demonstracje Tybetańczyków na rzecz uwolnienia buddyjskiego duchownego
Protest zwolenników Khenpo Kartce, Nangczen, 5 lutego 2014 r., fot. RFA
5 lutego 2014 r. tysiące Tybetańczyków protestowało przeciwko aresztowaniu Khenpo. Wierni siedzieli w milczeniu przez cały dzień, żeby „wyrazić oburzenie brakiem jasnych informacji o sytuacji Khenpo Karcego", do którego nie dopuszczono adwokatów. „Ludzie tracą cierpliwość - mówi źródło Radia Wolna Azja (RFA) - i grożą, że wezmą sprawy w swoje ręce". Tłum rozszedł się po uzyskaniu zapewnienia klasztornego „komitetu demokratycznego zarządzenia", że sprawa zostanie wyjaśniona w ciągu kilku dni.

Więcej informacji:
Khenpo Kartse z dziećmi w założonej przez siebie szkole.
Dołącz do nas, aby wspólnie bronić praw Tybetańczyków!