Ruch na rzecz Tybetu wyraża solidarności z protestującymi w Hongkongu


Wspólny apel solidarności z protestującymi w Hongkongu wystosowali liderzy tybetańskiego, ujgurskiego, mongolskiego i chińskiego ruchu na rzecz demokracji i praw człowieka.
„Nie pozwólmy zapomnieć, że u władzy wciąż jest ten sam aparat partyjny który usprawiedliwił wysłanie czołgów przeciwko podobnej grupie studentów i młodzieży w 1989 roku i wciąż wymierza brutalne represje wobec każdegp, który próbuje kwestionować tą władzę
Pod wspólnym apelem podpisali się:
- Yang Jianli, Prezes organizacji Initatives for China, uczestnik ruchu prodemokratycznego w Chinach w latach 80-tych, w latach 2012-2007 spędził 5 lat w chińskim więzieniu.
- Teng Biao, prawnik i obrońca praw człowieka, współtwórca Gongmang / Open Constitution Initiative, aresztowany za obronę innych aktywistów w  2008 i ponownie w 2011 r, Prezes China Against the Death Penalty.
- Tenzin Dorjee (Tendor) – tybetański aktywista, pisarz, muzyk, były Dyrektor Students for a Free Tibet.
- Rebiya Kadeer – liderka Uyghur Democracy Movement i Prezeska World Uyghur Congress, więziona w Chinach w latach 2000-2005 za zaangażowanie polityczne i występowanie w obronie praw człowieka.
-  Enghebatu Togochog – Dyrektor Southern Mongolian Human Rights Information Center (SMHRIC).

fot. Thuc Viet Le
Students for a Free Tibet Poland dołączyło wraz z Tybetańczykami mieszkającymi w Warszawie do pikiety solidarnościowej z protestującymi w Hongkongu

Społeczność Tybetańska w Polsce oraz członkowie Students for a Free Tibet Poland, dołączyli do pikiety solidarnościowej z prodemokratycznymi protestami w Hongkongu, domagającymi się transparentnych i wolnych wyborów w 2017 roku. Wydarzenie zorganizowała Warszawska Wspólnota Samorządowa, w tym liczna, mieszkająca w Warszawie społeczności wietnamska.

Solidarity rally with Hongkong pro-democracy protests hel in Warsaw, supported by Tibetans living in Warsaw and Students for a Free Tibet Poland.


Członkowie International Tibet Network, koalicji 180 organizacji działających na rzecz Tybetu wyrażają solidarności z mieszkańcami i mieszkankami Hongkongu w ich odważnych pokojowych protestach. Wspieramy ich starania mające na celu zachowanie ich demokratycznych praw i wolności, praw których Tybetańczycy zostali pozbawieni wraz rozpoczęciem chińskiej okupacji Tybetu ponad sześć dekad temu.

Protesty w Hongkongu znajdują się na pierwszej linii walko o wolność dla wszystkich pod panowaniem totalitarnych władz w Pekinie. Przyszłość Tybetańczyków, Ujgurów i wielu innych narodów pozbawionych prawa głosu w Chińskiej Republice Ludowej, a także dla mieszkańców Tajwanu, jest nierozerwalnie związana z Hongkongiem.


Dla władz w Pekinie nie może być zgody na erodowanie praw Hongkongu lub naruszanie obietnic złożonych jego mieszkańcom. Wzywamy wszystkie rządy o wspólne działanie i wezwanie Chin do zezwolenia na pokojowe protesty oraz podjęcie działań na rzecz pełnej demokracji w Hongkongu. W szczególności wzywamy rząd Wielkiej Brytanii do wzmocnienia stanowiska w sprawie przestrzegania zobowiązań wynikających z traktatu z 1997 r. i zapewnienia obywatelom Hongkongu prawdziwie demokratycznych wyborów w 2017 roku.

Wyrażamy zaniepokojenie wzmiankami o „niewyobrażalnych” konsekwencjach wyrażonych w People's Daily i apelujemy do chińskich władz o powstrzymanie się użycia siły w tłumieniu pokojowych protestów, do czego często dochodzi w Tybecie, rozpylania gazu łzawiącego i pieprzoweo, oraz o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie wszystkich osób aresztowanych w Hongkongu za popieranie prodemokratycznych protestów.

Ruch na rzecz Tybetu wyraża specjalne podziękowania dla obecnych w Hongkongu mediów, tak że ten historyczny moment, opisany przez Wang Dana jako „wyzwalający pasję nowego pokolenia”, może być swobodnie opisywany. Wzywamy Chiny do zakończenia cenzurowania mediów i zezwolenia mieszkańcom Chin na dostęp do tych informacji.