#TibetFlagChallenge

Tybetańczycy są dumni z historii swojej niepodległości. Dołącz do nas 13 lutego, aby wspólnie celebrować tybetańską flagę narodową, niezaprzeczalny symbol historii tybetańskiej niepodległości oraz współczesnej walki o wolność.

Dla milionów Tybetańczyków w Tybecie oraz na uchodźstwie, osób wspierających Tybet, sztandar z śnieżnymi lwami symbolizuje wolność, sprawiedliwość, prawa człowieka. Współcześnie tybetańska flaga narodowa jest zakazana w okupowanym przez Chiny Tybecie, a jej publiczne eksponowanie może prowadzić do aresztowania. Jednocześnie Tybetańczycy nieustannie wykorzystują tą flagę jako ważny symbol oporu i nadziei na wolność.

Czy wiecie, że XIII Dalajlama zaprojektował współczesną flagę narodową w niepodległym Tybecie? Że istniała ona 30 lat przed tym jak powstała flaga Chińskiej Republiki Ludowej?

Tybetańska flaga z śnieżnymi lwami została wprowadzona w 1916 r., została zaprojektowana przez Dalajlamę na bazie jednego z sztandarów tybetańskiego wojska z VII w. Swój międzynarodowy debiut miała w National Geographic, edycji poświęconej flagom świata z 1934 r!

Ponieważ chińskie władze nieustannie starają się fałszować historię Tybetu, każdy i każda z nas może podjąć kilka prostych działań z okazji Tybetańskiego Dnia Niepodległości – 13 lutego, aby podważyć chińskie starania mające na celu wymazać Tybet z mapy świata!

1. Dołącz do #TibetFlagChallenge
Zrób zdjęcie z tybetańską flagą w nietypowym miejscu, umieść w portalu społecznościowym (np. na facebooku), nominuj 3 znajomych aby zrobiło podobną akcję! Koniecznie otaguj post #TibetFlagChallenge
Więcej: www.studentsforafreetibet.org/campaigns/political-action/february-13-2015-free-the-snowlion-flag-of-tibet201d

Flagę tybetańską do wydrukowania możesz pobrać tutaj: http://bit.ly/flagatybetu


Jeśli nie uda Ci się z flagą Tybetu, obejrzyj i udostępnij nagranie: http://youtu.be/vHaHaABmvq8

2. Jeśli jesteś z Warszawy, dołącz do nas w piątek 13 lutego - spotkajmy się między 19:00-21:00 w restauracji Tybetańskiej Tsong Kha, Momo i powspominajmy razem równe dwa lata działalności Students For a Free Tibet Poland oraz świętujmy (w idealnym do tego miejscu) tybetański Dzień Niepodległości. Więcej: www.facebook.com/events/1782051662019262

3. Dowiedz się więcej o tybetańskiej fladze narodowej!

Dowiedz się więcej: www.studentsforafreetibet.org/campaigns/political-action/february-13-2015-free-the-snowlion-flag-of-tibet201d

Zobacz także: 13 lutego, Tybetański dzień niepodległosci


Symbolika Tybetańskiej Flagi:

Ośnieżona góra - to Tybet, kraj otoczony śnieżnymi szczytami.

Sześć czerwonych pasów na niebieskim niebie odpowiada przodkom narodu tybetańskiego: sześciu plemionom - Se, Mu, Dong, Tong, Dru i Ra.

Połączenie sześciu pasów czerwonych (plemiona) i sześciu niebieskich (niebo) symbolizuje nieprzerwaną ochronę czarnych i czerwonych bóstw opiekuńczych, które od wieków troszczą się o nauki duchowe i świecką społeczność Tybetu.

Słońce nad szczytem ośnieżonej góry, którego promienie płyną we wszystkich kierunkach, jest symbolem wolności, Dharmy, dostatku, szczęścia i równości wszystkich mieszkańców Tybetu.

Dwa śnieżne lwy o turkusowych grzywach nieustraszoności symbolizują zwycięską jedność życia duchowego i świeckiego.

Wzniesiony, trójkolorowy, promienny klejnot wyraża wszechobecny szacunek Tybetańczyków dla Trzech Najwyższych Klejnotów: Buddy, Dharmy i Sanghi.

Dwukolorowy, wirujący klejnot między śnieżnymi lwami świadczy
o oddaniu Tybetańczyków dyscyplinie etycznego postępowania - praktyce dziesięciu wzniosłych cnót i szesnastu rodzajów prawości.

Okalający flagę żółty pas symbolizuje rozprzestrzenianie się i rozkwit nauk Buddy, które podobne są czystemu złotu.
Post użytkownika Piotr Cykowski.

Post użytkownika Dariusz Paczkowski.

Post użytkownika Kinga Szumilas.