56. rocznica powstania narodowego w Tybecie

W tym roku obchodzimy 56 rocznicę powstania 10 marca, kiedy to tysiące Tybetańczyków wyszło na ulice Lhasy, stolicy Tybetu, aby protestować przeciwko inwazji i okupacji Chińskiej Republiki Ludowej. Zginęło wtedy około 87 tysięcy ludzi. Warto, byśmy pamiętali również o rocznicy 12 marca - powstania tybetańskich kobiet.

"10 marca to dzień, który służy jako przypomnienie dla wszystkich - zwłaszcza dla chińskiego rządu - że duch Tybetańczyków, którzy powstali 56 lat temu rośnie z każdym dniem, że nowe pokolenia Tybetańczyków są zdeterminowane, aby zakończyć walkę, która rozpoczęła ponad pół wieku temu i że rośnie globalna społeczność, która stoi w solidarności z nimi w ich walce o wolność.
Od nas wszystkich w SFT do nowego pokolenia Tybetańczyków w Tybecie i na emigracji, które przejmuje przywództwo w tybetańskim ruchu na rzecz wolności: jesteśmy z wami dzisiaj, jutro i aż do czasu gdy Tybet będzie wolny i niepodległy". - Oświadczenie ruchu SFT z okazji rocznicy 10 marca. Przeczytaj całość: www.studentsforafreetibet.org/news/sfts-march-10-statement

Działaj!
Upamiętnij rocznicę 10 marca:
  • ustaw zdjęcie zdjęcie w tle na Facebooku z grafiką na 10 marca,
  • zawieś białą szarfę Khata na drzwiach, podobnie jak Tybetańczycy,
  • wywieś zdjęcia Dalajlamy, ponieważ Tybetańczykom odmawia się tego prawa,
  • wywieś flagę Tybetu, za co w Tybecie można zostać trafić do więzienia (jeśli nie masz flagi, link do pliku do wydrukowania: http://bit.ly/flagatybetu)
Czekamy na zdjęcia dokumentujące Wasze zaangażowanie w obchody rocznicy tybetańskiego powstania! Stwórzmy wspólny album.

Inne wydarzenia:

Trzymamy kciuki za pomysł uczczenia rocznicy tybetańskiego powstania narodowego autorstwa Inicjatywy Wolny Tybet Legnica (www.facebook.com/ftlegnica) - organizacji sztafetowego biegu na trasie Legnica - Śnieżka.
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/398140363693823

Dotarły do nas także wieści o transgranicznym spotkaniu poświęconemu Tybetowi w Cieszynie.
Więcej: www.facebook.com/events/1315221815168176

Tradycyjnie, akcje upamiętniające 10 marca będą organizowane na całym świecie. Europejskie obchody odbędą się w Paryżu: www.studentsforafreetibet.org/campaigns/political-action/uprising-day