KOMUNIKAT PRASOWY: Najbardziej znany tybetański więzień polityczny zginął w więzieniu


Students for a Free Tibet Poland
www.sftpoland.org

Warszawa, 15 lipca 2015

Najbardziej znany tybetański więzień polityczny zginął w więzieniu.
Tybetańczycy w Warszawie planują protest domagając się sprawiedliwości.

W środę, 15 lipca o godz. 17.00 przed Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej, Tybetańczycy mieszkający w Warszawie zapalą znicze i będą domagać się wyjaśnienia okoliczności śmierci Tenzina Delka Rinpocze – jednego z najbardziej znanych tybetańskich więźniów politycznych, o którego śmierci w chińskim więzieniu poinformowała w poniedziałek rodzina.Tybetański więzień polityczny i nauczyciel buddyjski Tenzin Delek Rinpocze zmarł w chińskim więzieniu, co potwierdzili członkowie jego rodziny, zawiadomieni przez policję w Czengdu, chińskiej prowincji Syczuan w dniu 12 lipca.

13 lat niesprawiedliwego więzienia i tortur, sprawiły że Tenzin Delek Rinpocze znalazł się w bardzo złym stanie zdrowia i nie otrzymywał dostępu do właściwej opieki medycznej. W 2014 r. członkowie rodziny wnioskowali o pomoc medyczną dla Tenzina Delka, prośba nie została jednak rozpatrzona przez chińskie władze.

Tenzin Delek Rinpocze został aresztowany w kwietniu 2002 r., po czym w grudniu 2002 r. został skazany na karę śmierci na podstawie sfabrykowanych oskarżeń o „przestępstwo terrorystyczne oraz podżeganie do separatyzmu”. Uniemożliwiono mu dostęp do prawników wyznaczonych przez rodzinę oraz nie udostępniono dokumentów sądowych. Pod wpływem międzynarodowych nacisków, kara śmierci została zamieniona na karę dożywotniego więzienia, a po trzech latach na 20 lat więzienia. Przez cały czas Tenzin Delek utrzymywał, że jest niewinny.

Teznin Dolkar, Dyrektorka Wykonawcza Students for a Free Tibet powiedziała: „Niewinny buddyjski mnich zmarł w rękach chińskiego rządu. Jego śmierć w każdym wymiarze jest politycznym morderstwem, rozciągniętą w czasie egzekucją tybetańskiego bohatera, który był przywódcą religijnym, działaczem na rzecz ochrony środowiska i praw Tybetańczyków. Potępiamy Chiny za morderstwo dokonane na Tenzinie Delku Rinpocze. Jego śmierć jest gwałtownym przypomnieniem o brutalnej rzeczywistości w okupowanym przez Chiny Tybecie. Pokazuje los tych, którzy w Tybecie odważają się mówić o prawdzie, sprawiedliwości, prawach człowieka dla Tybetańczyków w Tybecie.”

Geshe Nyima, kuzyn Tenzina Delka Rinpocze mieszkający na emigracji w Indiach powiedział: „Mam złamane serce stratą mojego kuzyna i naszego ukochanego nauczyciela Buddyzmy. Tenzin Delek Rinpocze był niewinnym mnichem, który przez 13 lat cierpiał niesprawiedliwie torturowany w chińskim  więzieniu, za to, że działała na rzecz praw i pomyślności swoich rodaków oraz za okazywanie oddanie Jego Świątobliwości Dalajlamie”.

Ajam, tybetański mnich mieszkający w Polsce, były uczeń Tenzina Delka Rinpocze powiedział: „Tybetańczycy oraz rodzina domagają się wydania jego ciała, aby odprawić tradycyjne buddyjskie rytuały. Jednak w odpowiedzi na te pokojowe apele kierowane do chińskich władz, chiński rząd ostrzelał  Tybetańczyków, sytuacja w jego rodzinnych stronach jest bardzo napięta”.

Students for a Free Tibet apeluje do światowych przywódców o naciski na chiński rząd w celu przestrzegania podstawowych praw człowieka w Tybecie i uwolnienia tybetańskich więźniów politycznych.

Więcej informacji: http://www.hfhrpol.waw.pl/tybet/?p=1641