SFT W POLSCE


Students for a Free Tibet Poland odwołuje się do celów, zasad i wartości międzynarodowego ruchu Students for a Free Tibet.

Naszym celem jest obrona powszechnie uznanych praw człowieka w Tybecie, w tym prawa narodu tybetańskiego do poszanowania swojej odrębności politycznej, kulturowej, religijnej a także ochrona środowiska naturalnego w Tybecie.

Stowarzyszenie Students for a Free Tibet Poland
Jest uznaną przez SFT International narodową siecią SFT w Polsce. Jesteśmy członkiem International Tibet Network - międzynarodowej koalicji organizacji działających na rzecz Tybetu na całym świecie.

SFT Poland rozpoczęło oficjalnie działalność 13 lutego 2013 r. w 100-lecie proklamowania tybetańskiej niepodległości. Jest stowarzyszeniem zwykłym wg polskich przepisów, utrzymuje się wyłącznie ze składek członkowskich i zaangażowania swoich członków/członkiń, nie zatrudnia pracowników, działa na podstawie Regulaminu. Utworzone zostało przez osoby posiadające duże doświadczenie dotyczące sytuacji Tybetu oraz wcześniej zaangażowane w bliską współpracę z międzynarodowymi strukturami SFT. Po roku działalności jest nas już ponad 50 osób - z całej Polski!

Przedstawiciele SFT Poland:

Nazywam się Tenzin Paldon – urodziłam się w Indiach, gdzie ukończyłam szkołę średnią w Mungod, po czym otrzymałam możliwość studiowania w Polsce, gdzie uzyskała stopień licencjata inżyniera elektryki na Politechnice Warszawskiej. Obecnie kontynuuję drugie studia magisterskie na tym samy wydziale Politechniki.

Sprawa Tybetu zawsze mnie interesowała. Nie dla tego, że jestem Tybetanką, to jest interesujące ze względu na fakty i jak ta sprawa wygląda. Zawsze chciałam być częścią naszej walki, ale ze względu na studia i codzienne obowiązki, ciężko było mi zrobić dla mojego kraju tyle ile bym chciała. Ale teraz, w SFT stawiam moje pierwsze kroki i liczę, że uda mi się zrobić więcej dla mojej ojczyzny. „No matter what, we will have what we derserve” - z tą myślą będę działać, jak umiem najelepiej. FREE TIBET!

Cześć, nazywam się Jasiek Domagalski i mam siedemnaście lat. Mimo że chodzę jeszcze do liceum (Witkacego w Warszawie), to w SFT Poland działam od ponad roku. Moment, w którym poważnie zacząłem interesować się sprawą tybetańską i postanowiłem zaangażować się w działania na rzecz szeroko pojętej wolności Tybetu, był istotnym etapem mojego dojrzewania i rozwijania świadomości. Wolność jest dla mnie wartością nadrzędną, o którą zawsze trzeba zabiegać. SFT to przede wszystkim grupa ludzi dzielących te same ideały, która organizując różnego rodzaju protybetańskie akcje, chce uczynić świat lepszym miejscem. Liczę, że będzie nas coraz więcej i uda nam się razem zrobić wiele dobrego!


Tenin Paldon i Jasiek Domagalski pełnią funkcję przedstawicieli SFT Poland od listopada 2014 r., zastąpili na tym miejscu Sonam, która rozpoczęła wymarzone studia medyczne za granicą oraz Piotra, który kontynuuje działania w SFT.

Zobacz dla czego warto być w SFT
Masz pytania - zobacz nasze odpowiedzi lub skontaktuj się z nami!Najważniejsze działania SFT Poland w 2014 r.:


17 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa zorganizowaliśmy się spotkanie z udziałem Tenzin Paldon, Przedstawicielki SFT Poland która opowiadała o sytuacji praw człowieka w Tybecie, w tym powodach tybetańskich protestów-samospaleń, oraz Roberta Stefanickiego, dziennikarza i autora książki "Czerwony Tybet", który zaprezentował zdjęcia prezentujące zmiany zachodzące w Tybecie na przestrzeni ostatnich lat.

10 grudnia wzięliśmy udział w międzynarodowej akcji #Rights365 z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Zorganizowaliśmy pikietę pod Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej.

We wrześniu dokonaliśmy zmian w Regulaminie SFT Poland ułatwiających przyjmowanie nowych osób oraz podejmowanie decyzji, oraz wybraliśmy nowych Przewodniczących (Tenzin Paldnon i Jaśka Domagalskiego) oraz Grupę Roboczą w skład której weszli/weszły: Iza, Jagoda, Piotr i Zion.
26 czerwca Iza i Sonam opowiadały o Tybecie w Fundacji Pokolenia z Tczewa. Wspólnie z młodzieżą zastanawiałyśmy się jaki wizerunek Tybetu prezentują filmy a jak jest on widziany oczami Tybetańczyków. 18 października ponownie gościliśmy w Tczewie przy okazji festiwalu Watch Docs. Dyskutowaliśmy o filmie "Walka o Tybet", który szczerze polecamy!

4 czerwca, wspólnie z 6 polskimi organizacjami pozarządowymi wystosowaliśmy list otwarty w związku z 25. rocznicą masakry na Placu Tiananmen. Zobacz więcej...


7 kwietnia zorganizowaliśmy akcję zbierania podpisów pod międzynarodową petycją w sprawie uwolnienia Tenzina Delka Rinpocze. Skazany na karę śmierci w niejawnym i niesprawiedliwym procesie, obecnie odsiaduje wyrok dożywocia - w 2014 r. minęło 12 lat od jego aresztowania oraz pojawiły się informacje o jego bardzo złym stanie zdrowia. Zobacz więcej...

23 marca patronowaliśmy wystawie "WOLNY TYbet" w Gdańsku, realizowanej przez Pracownię Propagandy Społecznej (z gdańskiej ASP). Wydarzeniu towarzyszył koncert Ola Walickiego, Sealencium Orchestra, performance Aurora Lubos oraz Mam to we krwi. Nadruki na koszulkach i torbach zapewniła TuBaza. Nie zabrakło też naszego stoiska z ulotkami, petycjami i plakatami. Zobacz więcej...

10 marca współorganizowaliśmy seminarium "Tibet Today: Reminiscences of the Past, Prospects for the Future", które obyło się na Uniwersytecie Warszawskim. W seminarium udział wzięła m.in. Padma Dolma, Dyrektorka ds. Kampanii SFT. Zobacz więcej...
8 i 9 marca odbyło się pierwsze ogólnopolskie spotkanie Students for a Free Tibet Poland, są z nami osoby z Warszawy, Gdańska, Kwidzyna, Krakowa, Żywca, Łodzi. Gościem specjalnym była Pema Dolma, Dyrektorka ds. Kampanii i Europy w SFT.

Najważniejsze działania w pierwszym, 2013 roku działania:Włączyliśmy się w akcję zebrania miliona podpisów przeciwko obecności Chin w Radzie Praw Człowieka ONZ! Podpisy udało się zebrać, niestety Chiny weszły do Rady aby dalej psuć międzynarodowy system ochrony praw człowieka. Zobacz więcej..


W listopadzie włączyliśmy się w międzynarodową akcję bojkotu sieci InterContinental w związku z planami otwarcia luksusowego hotelu w Lhasie pod nazwą "Lhasa Paradise". Akcje odbyły się w Warszawie i Krakowie. Zobacz więcej..


W październiku mieliśmy zaszczyt organizować wydarzenia wchodzące w skład oficjalnego programu Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie, w tym warsztaty dotyczące podejmowanych przez SFT kampanii oraz panel z udziałem przedstawicieli Tybetańskiego Rządu Emigracyjnego. Zobacz więcej...Zaangażowaliśmy się w międzynarodową akcję lobbyingową związaną z jednym z najważniejszych wydarzeń dotyczących sytuacji praw człowieka w Chinach - odbywającego się raz na cztery lata Powszechny Przegląd Okresowy. Polska jako jedno z kilkunastu państw podniosła kwestię prześladowań w Tybecie w swoim raporcie! Zobacz więcej...


W urodziny Jego Świątobliwości Dalajlamy braliśmy udział w współtworzeniu Galerii Tybetańskiej w Warszawie, w ramach której powstał mural dedykowany znanym postaciom wspierającym Tybet, a motyw z muralu znalazł się na koszulkach promujących SFT! Zobacz więcej...


W przededniu 4 czerwca, wspólnie z innymi organizacjami wystosowaliśmy apel do Marszałkini Ewy Kopacz w związku z rocznicą masakry studentów na Placu Tiananmen i jej wizytą w Pekinie w tym czasie. Zobacz więcej...

Braliśmy udział w kampaniach na rzecz uwolnienia wielu tybetańskich więźniów politycznych, 25 kwietnia w kilku miastach w Polsce obyły się wydarzenia na rzecz uwolnienia XI Panczenlamy Genduna Czokji Nimy. Film z akcji w Lublinie. Zobacz więcej...

Od początku niezwykle ważną kampanią, którą promujemy jest Lhakar. Na naszej stronie opublikowaliśmy szereg tekstów pokazujących znaczenie tej wyjątkowej kampanii zainicjowanej w Tybecie, i zachęcamy także do jej podejmowania w Polsce:21 marca włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem, chcąc pokazując charakter chińskiej polityki w Tybecie. W Warszawie zorganizowaliśmy happeninig topienia "marzanny". Zobacz więcej...Jak co roku w Polsce i na świecie, tym razem już jako SFT, zorganizowaliśmy obchody rocznicy Tybetańskiego Powstania Narodowego z marca 1959 roku. Do akcji włączyli się aktywiści i aktywistki z różnych miast w Polsce (na zdjęciu akcja na Skwerze Wolnego Tybetu w Olsztynie). Zobacz więcej...Pierwszą kampanią, w której wzięliśmy udział, były obchody 100 rocznicy proklamowania niepodległości Tybetu przez XIII Dalajlamę. W kilkunastu miastach w Polsce umieszczona została treść proklamacji w wersji tybetańskiej i polskiej, kampania została zaprezentowana w Sejmie RP. Przeczytaj więcej...

Students for a Free Tibet zostało formalnie założonej jako stowarzyszenie w styczniu 2013 r. przez grupę osób od lat zaangażowanych w działania na rzecz Tybetu. Wśród członków/członkiń-założycieli są (od lewej): Thinlay Lobsang, Agnieszka Wolska, Hana Umeda, Piotr Cykowski, Adam Sanocki, Bartosz Kozakiewicz oraz robiąca zdjęcie - Sonam. Pierwszymi przedstawicielami zostali: Sonam i Piotr. Stowarzyszenie zostało oficjalnie zarejestrowane w dniu 13 lutego -100 rocznicę proklamowania tybetańskiej niepodległości!

Idee współpracy z Students for a Free Tibet Poland były obecne w Polsce od początku lat 2000, od lat współpracowaliśmy ściśle z SFT, postanowiliśmy sformalizować te działania jako stowarzyszenie aby zapewnić im kontynuację i możliwość rozwoju.